20 Luty 2017

Wybuchowe muzeum

Wybuchowe muzeum Od 5 lat Bydgoszcz może się pochwalić nową unikalną atrakcją - Exploseum. Wybuchowa nazwa nawiązuje do produkowanych niedaleko miasta materiałów wybuchowych. Fabryka ta należała do firmy DAG Alfreda Nobla, fundatora słynnej nagrody i wynalazcy dynamitu. Sam Alfred co prawda od dawna nie żył, ale niestety jego dzieło posłużyło Niemcom do zbrodniczych celów. Teren fabryki był ogromny, pracowało tu niewolniczo ok. 40 tysięcy ludzi, a stało ok. 1000 budynków. Do niedawna teren ten był niedostępny, ale za sprawą pasjonatów zaczęto przywracać go do życia, oczywiście turystycznego.

Utworzono trasę zwiedzania o długości ponad 2 km z ekspozycjami tematycznymi. Można ją oglądać z przewodnikiem lub samemu. Wyposażenia fabryki nie zobaczymy, bo zostało dawno wywiezione do ZSRR, ale i tak trasa po naziemnych i podziemnych korytarzach dostarcza wiele wrażeń, są ciekawe eksponaty, zdjęcia, filmy, efekty. Mimo, że turysta ma wstęp do zaledwie 1% powierzchni dawnej fabryki, a wystawy są luźno z nią związane, trasa daje wyobrażenie o funkcjonowaniu wielkiego zakładu przemysłowego służącego machinie wojennej.

Warto wiedzieć, ze zwiedzając z przewodnikiem trzeba się przygotować na długą i wyczerpującą wędrówkę z wcześniejszym umówienie telefonicznym.
Exploseum jest częścią Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy. W 2016 r. doceniono go przyznając nagrodę "Najlepszego Produktu Turystycznego” roku.
Powrót