8 Styczeń 2017

Rybołówstwo na Helu

Rybołówstwo na Helu Spacerując po wybrzeżu w Helu dostrzec można w okolicy portu budynek z czerwonej cegły wyglądający jak kościół, na którego wieży zamiast krzyża usytuowany jest taras widokowy. Okazuje się, że jest to rzeczywiście dawny kościół, którego udokumentowana historia sięga aż 1417 roku. Kilkukrotnie odbudowywany ostatecznie w latach siedemdziesiątych został adaptowany na Muzeum Rybołówstwa, będącego oddziałem Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Wokół budynku usytuowany jest skansen starych łodzi. Znajdujące się tu drzewa i ławeczki dają chwilę wytchnienia w upalne letnie dni. Warto zwiedzić także wnętrze tego pięknego budynku, w którym mieści się wiele bardzo ciekawych eksponatów związanych z historią Helu oraz tutejszą fauną i florą. Tematyka wystawy nawiązuje przede wszystkim do morza. Można tu zatem podziwiać galerię obrazów marynistycznych, jak również łodzie, narzędzia i inne eksponaty związane z rybołówstwem oraz życiem codziennym słowińskich rybaków.

Muzeum zostało w ostatnim czasie starannie odnowione, przez co wywiera naprawdę bardzo pozytywne wrażenie. Wielką atrakcją jest obecnie także wieża widokowa, z której rozpościera się wspaniały widok na urokliwe miasteczko i morze. Ogromnym plusem jest winda, dzięki której zwiedzanie całego muzeum łącznie z wieżą jest możliwe także dla osób z wózkami dziecięcymi oraz niepełnosprawnych.
Powrót