30 Październik 2016

Dom bałtyckiego delfina

Dom bałtyckiego delfina Wielkie muzea nie zawsze są ciekawe, i odwrotnie – te malutkie często mają tak ciekawą ofertę, że spędzamy w nich dużo więcej czasu, niż moglibyśmy się spodziewać. Podobnie jest z mieszczącym się w Helu „Domem morświna”.

„Dom morświna” to rzeczywiście…. dom – znajdujący się przy plaży, niedaleko dawnego portu, niewielki budynek, w którym mieści się muzeum poświęcone ciekawemu, choć mało znanemu zwierzęciu. Morświn to podobny do delfina morski ssak, który jeszcze niedawno był gatunkiem często widywanym w Bałtyku, obecnie jednak jest tak rzadki, że większość osób nawet nie wie o istnieniu tego niemałego przecież zwierzęcia.
W muzeum można dowiedzieć się wielu rzeczy na temat tego ciekawego gatunku – od historycznych zapisków na temat jego połowów, poprzez pokazanie różnic anatomicznych między nim a delfinem, po problemy zagrażające jego przetrwaniu.

Oprócz wiadomości dotyczących morświnów na wystawie znaleźć też można informacje o delfinach i wielorybach czy o sposobach połowu ryb, zaś na znajdujących się na zewnątrz tablicach odszukać można tych mniej i bardziej znanych mieszkańców Bałtyku. Wzbogaceniem oferty jest wyświetlany w „Domu morświna” film, a dzieci są zaangażowane w zwiedzanie dzięki mini konkursowi dotyczącemu muzealnej wystawy. Nagroda za poprawną odpowiedź będzie na pewno miłą pamiątką z wakacji nad polskim morzem.
Powrót