23 Sierpień 2016

Gdzie mieszkają Krasnoludki?

Gdzie mieszkają Krasnoludki? Krasnoludki to nieodłączni bohaterowie bajek i opowiastek dla dzieci. Ale gdzie one mieszkają? Podobno na Dolnym Śląsku. To właśnie tu, na skraju Gór Stołowych, na leśnym wzgórzu w pobliżu Gorzeszowa można krążyć pomiędzy głazami, które według legendy zamieszkiwały krasnoludki. Jeden z nich chciał się nawet ożenić z miejscową dziewczyną, ale wyśmiany przez ojca wybranki znikł, a wraz z nim zaginęła dziewczyna.

Woda i wiatr żłobiąc te utworzone z piaskowca i margli skały nadały im fantastyczne kształty; można się w nich dopatrywać zwierząt, grzybów, wież, a nawet ludzkich czy może krasnoludzkich postaci. Spacer pomiędzy głazami i podziwianie widoków z ich szczytów jest nie lada atrakcją, a jako że miejsce to jest rzadko odwiedzane przez turystów, nastrój spokoju i oderwania od cywilizacji dodaje mu szczególnego uroku.

Głazy Krasnoludków są rezerwatem przyrody obejmującym obszar 9 ha. Rezerwat utworzony został w 1970 roku dla ochrony zarówno tych niesamowitych skał, jak i rosnących tu roślin. Tuż pod skałami znajduje się parking oraz miejsce biwakowe. Osoby preferujące piesze wycieczki dojdą tu z Krzeszowa lub z Chełmska Śląskiego żółtym szlakiem turystycznym.
Powrót