13 Czerwiec 2016

Krzyż i topór

Krzyż i topór Ujazd w województwie świętokrzyskim to miejscowość znana wszystkim miłośnikom zamków. To tu znajdują się ruiny zamku Krzyżtopór, który nawet w tym stanie zachwyca przepychem i wielkością.

Wzniesiona w XVII wieku budowla miała podobno mieć tyle okien, ile dni w roku, baszt – ile kwartałów, a wielkich sal tyle, co miesięcy. Niestety zamek krótko zachował swój pełen majestat – już w 11 lat po zakończeniu budowy został zniszczony przez Szwedów. Krótko też kolejni właściciele mogli cieszyć się urokiem tego wspaniałego zamku – Krzysztof Ossoliński, fundator zamku, zmarł rok po budowie, jego syn cztery lata później, a w kolejnym roku brat.

Obecnie zamek jest trwałą ruiną, choć w dalszym ciągu wyraźne są ślady jego świetności. Niedawny remont przyczynił się znacznie do komfortu zwiedzania – możliwe jest nawet nocne zwiedzanie zamku, wytyczono kilka ścieżek turystycznych, wymienione zostały zadaszenia, wybudowano salę konferencyjną i toalety, a także duży parking, mają też zostać tu zrekonstruowane przyzamkowe ogrody.

O pięknie tego miejsca najlepiej świadczy jego popularność – jest to jeden z najlepiej znanych zabytków tego typu w kraju. Często są tu również organizowane rozmaite dodatkowe atrakcje – od starć bractw rycerskich, poprzez koncerty i występy kabaretów, aż po turnieje szachowe i inne imprezy tematyczne.
Powrót