27 Maj 2016

Pustelnia Złotego Lasu

Pustelnia Złotego Lasu W Rytwianach, na krańcu Gór Świętokrzyskich, ukryta wśród drzew, mieści się Pustelnia Złotego Lasu. Jest to założony w XVII wieku kompleks, w którym żyli dawniej pustelnicy kamedułów. Miłości seriali historycznych bez trudu w tutejszych murach odkryją scenerię „Czarnych Chmur”. Pamiątką po filmowym etapie w historii tego miejsca są pojawiające się na dziedzińcu eksponaty, a także salka, w której oglądać można zdjęcia i rekwizyty z filmu czy też listy związanych z produkcją osób.

Obecnie w kompleksie można również zwiedzać zabytkowy kościół, w którym wciąż wyraźne są ślady użytkowania obiektu przez kamedułów. Poszczególne części kościoła przybliżają nam nie tylko ich codzienną modlitwę, ale też całą duchowną drogę – od wstąpienia do zakonu, po śmierć. Bardzo ciekawym eksponatem jest też przerażająca wprost realnością woskowa figura. To podobno maska pośmiertna chłopki, Anny Dziulanki, którą w atmosferze skandalu poślubił młody magnat Opaliński, dziedzic jednej z największych fortun ówczesnej Polski, a kochał tak mocno, że nawet po jej śmierci nie mógł się z nią rozstać. Tutejsi zakonnicy, by móc wreszcie pochować ciało, przygotowali woskową rzeźbę zmarłej.

W skład kompleksu wchodzi także niewielka ekspozycja poświęcona życiu zakonnemu, a także piękne ogrody, kamedulska apteka oraz restauracja. Można tu również skorzystać z oferty ośrodka relaksacyjno–kontemplacyjnego. Cała zaś Pustelnia Złotego Lasu nadal urzeka swym spokojem, ciszą i skłaniającym do refleksji wtuleniem w świętokrzyską przyrodę.
Powrót