8 Maj 2016

Ruiny w Iłży

Ruiny w Iłży Jadąc nocą trasą między Rzeszowem a Radomiem, w Iłży, niewielkiej miejscowości w województwie mazowieckim, można zobaczyć pięknie podświetlone ruiny. Są to pozostałości po średniowiecznym zamku biskupów krakowskich. Obecnie teren ten jest zabezpieczony i udostępniony do zwiedzania, a dodatkową atrakcją zamku są regularnie organizowane imprezy historyczne, w tym cieszące się dużą popularnością turnieje rycerskie.

Według legendy zamek ten wybudowała okrutna księżna, by w jego podziemiach ukrywać zrabowane dobra, lub też królowa-wdowa nienawidząca swojej synowej, według obu zaś wersji wypływający pod zamkiem strumyk powstał z łez skrzywdzonych kobiet, przez co nazwany został „Jej Łza”. Nazwa ta zmieniona z czasem na Iłża przeniosła się na całą miejscowość u stóp zamku.

W rzeczywistości zamek powstał w XIV wieku z inicjatywy krakowskiego biskupa, być może na miejscu wcześniejszego drewnianego grodu. Wielokrotnie rozbudowywany i przebudowywany, musiał być rezydencją godną królów, skoro gościli tu m.in. Władysław Jagiełło, Aleksander Jagiellończyk czy Zygmunt Stary.

Początkiem upadku zamku było zajęcie go przez Szwedów, a następnie najazd wojsk Rakoczego i walki z konfederatami barskimi, ostatecznych zniszczeń dokonał zaś pożar i pozyskiwanie z pozostałości zamku materiału budowlanego.
Powrót