18 Styczeń 2016

Kopalnia srebra

Kopalnia srebra Pod Tarnowskimi Górami znajduje się niezwykły labirynt – ciągnące się na różnych poziomach podziemne korytarze mają około 150 km długości. Jest to pozostałość po pracach górniczych, jakie były prowadzone na tym terenie od XVI wieku. Wydobywano tu jednak nie popularny na naszych ziemiach węgiel, lecz srebro. Jest to zatem miejsce dość unikatowe, które zostało udostępnione zwiedzającym już w 1976 roku, a oferta turystyczna jest wciąż wzbogacana o kolejne atrakcje.

Podziemna trasa obejmuje ponad 1700m. Można tu poznać dawne narzędzia górnicze, zobaczyć figury gwarków wykonujących swoją pracę, a nawet usłyszeć odgłosy, jakie były typowe dla czynnej kopalni. Niewątpliwą atrakcją jest też pokonywanie części trasy na łodziach ciągniętych na linie.

Oprócz zwiedzania podziemnej części Zabytkowej Kopalni Rud Srebronośnych turyści mogą także poznać historię tego miejsca, stosowane tu techniki wydobywcze czy inne ciekawostki w multimedialnym muzeum.

Amatorzy techniki – ci więksi i mniejsi – z pewnością będą też zachwyceni Skansenem Maszyn Parowych usytuowanym przy budynku kopalni. Oprócz lokomotyw i parowozów są tu rozmaite specjalistyczne maszyny, które można nie tylko oglądać, ale i dotykać, szczególnie zaś małych chłopców cieszy możliwość wchodzenia do starych „ciuchci” oraz kręcenia, ciągnięcia i przesuwania wszystkiego, co tylko się da w jej wnętrzu. Nową atrakcją skansenu jest przejażdżka po jego terenie małą kolejką.
Powrót