1 Grudzień 2015

Fabryka piernika

Fabryka piernika Toruń to nie tylko jedno z najpiękniejszych miast Polski, ale też stolica pierników. Smak toruńskich przysmaków jest znany wszystkim chyba dzieciom w Polsce, a tradycja ich wypieku sięga setek lat.

Zarówno smak pierniczków, jak i ich długą historię poznać można w starej toruńskiej fabryce mieszczącej się na Starówce. Należała ona niegdyś do rodziny Weese i to właśnie z niej wywodzi się prężnie działająca po dziś dzień Fabryka Cukiernicza „Kopernik”.

W XIX-wiecznej fabryce przy ulicy Strumykowej produkcja została zawieszona lata temu, ale wciąż żywy jest tu smak i zapach piernika. Budynek funkcjonuje obecnie jako Muzeum Toruńskiego Piernika, będące oddziałem Muzeum Okręgowego w Toruniu. Można tu poznać nie tylko historię i wyposażenie dawnej fabryki, ale także dowiedzieć się wielu ciekawostek o piernikach i tajnikach ich wypieku, a także poznać związane z tymi przysmakami legendy. Wszystko to w bardzo ciekawej formie, wykorzystującej nie tylko elementy zabytkowe, również te przypominające czasy PRL-u, ale także multimedialne – zwiedzający będą np. mogli wirtualnie poznać dawnego właściciela fabryki, Gustava Weese.

Dodatkową atrakcją w Muzeum Toruńskiego Piernika jest możliwość spróbowania własnych sił w tej kulinarnej sztuce. Własnoręcznie zrobione pierniki jeszcze długo będą swoim zapachem przypominały nam to czarowne miejsce. Warto też zaopatrzyć się w porządną porcję toruńskich specjałów w sąsiadującym z muzeum sklepiku.
Powrót