17 Listopad 2015

Bieszczadzkie żubry

Bieszczadzkie żubry Żubry żyjące na wolności wyginęły na początku XX wieku, jednak zaangażowanie i wysiłek wielu miłośników tych zwierząt pozwolił na odtworzenie gatunku na podstawie kilku pozostałych w niewoli osobników. Dzięki temu w Bieszczadach można dziś spotkać dziko żyjące żubry, jednak ich dalsza egzystencja wciąż jest zależna od ludzkich starań, pula genetyczna tych zwierząt jest bowiem na tyle skąpa, że stanowi zagrożenie dla istnienia gatunku.

Kilka lat temu staraniem Lasów Państwowych stworzono w Mucznem, w Nadleśnictwie Stuposiany, pokazową zagrodę żubra, której głównym celem jest wprowadzanie do bieszczadzkich stad nowych, jak najbardziej odległych genetycznie osobników. W zagrodzie tej znajdują się sprowadzanie z odległych ogrodów zoologicznych i hodowli zwierzęta. Mają one po odpowiedniej aklimatyzacji być wypuszczane na wolność, by mogły wzbogacać pulę genetyczną żyjących dziko stad.

Zagroda w Mucznem pełni dodatkowo funkcję atrakcji turystycznej. Jest to miejsce tłumnie odwiedzane, gdyż rzeczywiście rzadko można zobaczysz te potężne zwierzęta w warunkach tak bardzo przypominających ich naturalne środowisko. Cała zagroda obejmuje teren 9 ha. Turyści mogą przyglądać się zwierzętom z dwóch platform obserwacyjnych, jednak trzeba liczyć się z tym, że na tak dużej przestrzeni, dodatkowo pokrytej roślinnością, nie zawsze żubry będą w zadowalającym stopniu widoczne, warto zatem pamiętać o zabraniu ze sobą lornetki.

Trzeba przyznać, że zagroda została naprawdę dobrze przemyślana. Świetnie dobrany teren sprawia, że oglądając żubry ma się wrażenie, że nie są w hodowli, ale na wolności. Uroku zagrodzie dodaje też przecinający ją strumyk.
Powrót