26 Wrzesień 2015

Drugi po Malborku

Drugi po Malborku Zamek krzyżacki w Malborku jest szeroko znany zarówno w Polsce, jak i zagranicą. Drugim co do wielkości takim obiektem był niegdyś zamek w Człuchowie. Ta ogromna twierdza usytuowana była na sztucznie utworzonych wyspach i otoczona wodami dwóch jezior. Tu swoją siedzibę miał komtur i konwent krzyżacki, a po przejściu w połowie XV wieku w polskie ręce warownia strzegła granic Rzeczpospolitej.

Niestety, dzisiejszy wygląd tego obiektu nie przywołuje już jego dawnej świetności. Do naszych czasów człuchowski zespół zamkowy zachował się w bardzo ograniczonym stopniu. Po pożarach i częściowej rozbiórce twierdza w zasadzie przestała istnieć, a fundamentach kaplicy zamkowej wybudowany został kościół ewangelicki, którego dzwonnicę stanowiła dawna wieża.

Wprawdzie obecny wygląd zabytku, zresztą mocno kojarzący się z istniejącym tu kiedyś kościołem, jest tylko cieniem dawnej świetności, jednak trzeba przyznać, że jego atrakcyjność podniesiono niedawno poprzez odpowiednie wyeksponowanie i udostępnienie do zwiedzania podziemi dziedzińca.

Wewnątrz obiektu można zobaczyć kilka ekspozycji oraz wspiąć się na wieżę, z której rozpościera się piękna panorama. Wieżę zwiedza się razem z przewodnikiem. Na pewno warto też obejrzeć film przybliżający historię zamku, natomiast szczególnie dzieci i młodzież będą zadowolone odkrywając grę komputerową, której akcja dzieje się właśnie na człuchowskim zamku w czasach krzyżackich.
Powrót