14 Sierpień 2015

Licheńskie Sanktuarium

Licheńskie Sanktuarium Licheń Stary to niewielka miejscowość położona niedaleko Konina, taka jakich wiele na mapie Polski, a jednak, dzięki małemu obrazkowi, zyskała wielką sławę. Jest obecnie jednym z najbardziej popularnych ośrodków pielgrzymkowych.

Zbliżając się do Lichenia już z odległości kilku kilometrów można dostrzec górującą nad polami i wioskami kopułę bazyliki. Rzeczywiście, jej ogrom jest fascynujący. Pod względem wielkości jest to jedna z największych świątyń w Europie i na świecie, a największa w Polsce. Największy w kraju jest też jeden z dzwonów w dzwonnicy bazyliki oraz znajdujące się w jej wnętrzu organy.

Świątynia została zbudowana z datków pielgrzymów jako miejsce kultu obrazu Matki Boskiej i jednocześnie wotum Jubileuszowe Kościoła Katolickiego w Polsce. Jej poświęcenie i oddanie do użytkowania nastąpiło w 2004 roku.

Znajdujący się w głównym ołtarzu świątyni wizerunek Matki Bożej Licheńskiej to niewielki, bo mierzący zaledwie 15,5 x 9,5cm obraz. Został podobno odnaleziony przez cudem ocalałego z bitwy żołnierza, któremu objawiła się Maryja i nakazała odnalezienie swojej podobizny. Cudowny obraz zasłynął następnie wieloma łaskami.

Sama bazylika, mimo swej monumentalności, jest przykładem pięknej współczesnej architektury, w której każdy element został dokładnie przemyślany i uporządkowany. Zbudowana na planie krzyża świątynia przykryta jest kopułą. Ma 365 okien i 52 otwory drzwiowe, czyli odpowiednio tyle, ile dni i tygodni w roku. Wiodą do niej 33 stopnie, odpowiadające liczbie lat Chrystusa na ziemi, a w jej wnętrzu znajduje się 12 kolumn, czyli tyle, ilu było apostołów. Oprócz malowideł nawiązujących do historii Polski wyraźna jest też symbolika narodowa. Przejawia się ona chociażby w zdobieniach w kształcie kłosów zboża, husarskich skrzydeł czy mieczy.

Przy świątyni znajduje się wieża, która jest udostępniona dla zwiedzających. Można wejść na jej szczyt schodami lub wjechać windą. Rozciąga się z niej piękna panorama na okolicę, można też podziwiać wypielęgnowany teren sanktuarium.
Powrót