28 Luty 2015

Bieszczadzka Alaska

Bieszczadzka Alaska Osoby, które lata temu z niecierpliwością oczekiwały każdego kolejnego odcinka serialu „Przystanek Alaska” zapewne mają w pamięci sielski obrazek małej miejscowości otoczonej połaciami śniegu, po którym żaden środek transportu nie porusza się tak sprawnie, jak sanie ciągnięte przez psy. Wszyscy, którzy marzą by coś takiego zobaczyć w rzeczywistości, nie muszą planować zamorskich podróży – wystarczy, że odwiedzą zimą nasze Bieszczady.

Ogromne wrażenie robią rozległe górskie krajobrazy pokryte śniegiem. Okazuje się, że możliwe jest tu nawet zobaczenie prawdziwych psich zaprzęgów, od kilku bowiem lat w Lutowiskach organizowane są ich wyścigi. Jest to impreza o charakterze sportowo-kulturalnym, która corocznie przyciąga tłumy turystów.

Wyścigi Psich Zaprzęgów „W Krainie Wilka” trwają trzy dni. Organizowane są zawsze na przełomie stycznia i lutego. Maszerzy, czyli przewodnicy psich zaprzęgów, przybywają do Lutowisk nie tylko z terenu całej Polski, ale i Europy. Każdy taki zaprzęg liczy przynajmniej 6 psów, zazwyczaj rasy husky. Te piękne zwierzęta można oglądać w trakcie wyścigu, ale również podczas prezentacji oraz odpoczywające. Są zazwyczaj bardzo przyjaźnie nastawione, mimo to zawsze powinno się zapytać maszera o zgodę na bliższe podejście.

Organizatorzy starają się dodatkowo urozmaicać to ciekawe wydarzenie również innymi atrakcjami i zabawami. Dlatego też Wyścigi Psich Zaprzęgów „W Krainie Wilka” są z pewnością warte zobaczenia, tym bardziej, że jest to jedna z bardzo niewielu imprez organizowanych w zimie na wolnym powietrzu.
Powrót