20 Październik 2014

Bursztynowe muzeum

Bursztynowe muzeum Nasz Bałtyk jest morzem pięknym, jednak zimnym i kapryśnym. Nawet w wyjątkowo ciepłe lata temperatura wody dla wielu osób jest nieznośnie niska, a wypoczynek na plaży często uprzykrza silny wiatr. Pociechą jest jednak, że podobno im gorsza pogoda, tym więcej dobroczynnego jodu w powietrzu, a przechadzki wzdłuż plaż mają swój niezaprzeczalny urok nawet przy niezbyt sprzyjającej aurze.

Większość osób spacerujących brzegiem morza wypatruje bursztynów, jednak znaleźć je czy też odróżnić od zwykłych kamieni nie jest łatwo. Tych, którzy chcą przyjrzeć się tym niesamowitym minerałom i dowiedzieć się o nich wielu ciekawych rzeczy, z pewnością zaciekawi Muzeum Bursztynu w Gdańsku.
To mieszczące się w zabytkowym Zespole Przedbramia muzeum prezentuje bursztyn w każdej w zasadzie formie – od naturalnych nieobrobionych brył, po elementy wyrafinowanej biżuterii.

Można tu zatem podziwiać bursztyn w rozmaitych kształtach, rozmiarach i kolorach, a nawet poczuć jego zapach. Niezwykle interesujące są okazy z inkluzjami. Pomocą w ich oglądaniu, ale też uatrakcyjnieniem oferty muzeum, jest możliwość sterowania szkłem powiększającym w taki sposób, że obserwowany obiekt widoczny jest również na dużym monitorze. Te i inne multimedialne rozwiązania zastosowane w muzeum zdecydowanie podnoszą jakość zwiedzania. Bursztyn można tu również podziwiać jako dzieło sztuki – wspaniale prezentuje się na przykład patera owoców zrobionych z tego bałtyckiego skarbu. Wszystkie natomiast panie będą oczarowane kunsztowną i ekstrawagancką biżuterią z bursztynu.

Całej wystawie uroku dodaje zabytkowy budynek, w którym mieści się muzeum, dawna Katownia i Wieża Więzienna. Surowe mury wydają się eksponować piękno bursztynu, natomiast z najwyższego piętra wieży można za dodatkową opłatą podziwiać panoramę Gdańska.
Powrót