15 Styczeń 2014

10 najlepszych restauracji w Polsce.

10 najlepszych restauracji w Polsce. Nie od dziś wiadomo, że o gustach się nie dyskutuje to, co smakuje jednemu nie koniecznie musi smakować drugiemu. Każdy z nas ma swoje indywidualne wymagania i potrzeby dotyczące kuchni najczęściej kierujemy się smakami z dzieciństwa, dlatego taki ranking nigdy nie będzie obiektywny. Wybraliśmy restauracje, które posiadają wspaniałą atmosferę, mają dobre jedzenie oraz doświadczonych kelnerów.

Pierwszą restauracją, którą warto docenić jest „La Rotisserie”. Znajduje się ona na starym mieście w Warszawie. Jest miejscem gdzie znajdziemy wyszukane smaki, do których z pewnością będziemy chcieli powrócić. Szefem kuchni jest Paweł Oszczyk, który opiera swoje menu na lokalnych i świeżych składnikach, bazuje głównie na kuchni włoskiej i francuskiej. Co tydzień szef kuchni tworzy swoją autorską kartę potraw, którą zmienia również w zależności od pory roku. Znajdziemy tu również mistrza Polskich Sommelierów z 2013 roku.

„Pod Łososiem” jedna z najlepszych restauracji w Gdańsku. Klimatyczne miejsce w stylu barokowym, które swoje początki miało już w 1589 roku. Restauracja od lat mieści się w kamienicy, w której wyrabiana była słynna Goldwasser (wódka z drobinkami 22-karatowego złota). Szef kuchni to Jerzy Kosidło, który serwuje najróżniejsze rodzaje wspaniałych ryby oraz najlepsze befsztyki w mieście. Restauracja jest bardzo wykwintna chwalona za atmosferę, klimat i wspaniałą obsługę.

Kolejną restauracją, która zasługuje na uznanie jest „Wentzl”w Krakowie. Założycielem restauracji był Jan Wentzl dzisiaj restauracje prowadzi znana restauratorka Magda Gessler. Wnętrze restauracji jest zbliżone do restauracji z przed lat. Restauracja jest przepełniona kunsztem i elegancją po jej salach roznosi się zapach ziół, który wzmaga nasz apetyt. Przez okna restauracji widać przepiękny krakowski rynek. Jednym z najlepszych dań w restauracji jest stek z polędwicy argentyńskiej.

„Tesoro” to z kolei restauracja włoska, budynek, w którym się mieści nie jest zachwycający, ale jedzenie jest znakomite, miejsce należy do jednej z najlepszych restauracji w Polsce. Restauracja prowadzona jest przez samego Włocha, który naprawdę zna się na gotowaniu. Jest to miejsce spotkań rodowitych Włochów mieszkający w Sopocie i okolicy. Panuje tu typowy włoski klimat jest gwarno, a włosi pracujący w restauracji chodzą po sali pytając czy smakowało. Zjemy tu najprawdziwszą włoską pizzę, którą możemy spotkać jedynie we Włoszech.

Godną uwagi restauracją w Poznaniu jest „Figaro”. Jest to włoska restauracja bardzo wykwintna i elegancka, w której ważny jest najdrobniejszy szczegół. Lokal jest naprawdę na wysokim poziomie szefem kuchni jest Włoch- Albano Asani, który poszukuje nowych smaków, a jego specjałami są sola z grilla, polędwica wołowa, carpaccio z trzech ryb, każde z tych dań jest idealne przyprawione i posiada niepowtarzalny smak. Według Figaro jedzenie po włosku to nie tylko smak, ale również doznania zmysłowe musi być swojska przyjazna atmosfera, piękne estetyczne wnętrze oraz zapach pysznego świeżego jedzenia.

Koleją restauracją, którą warto docenić jest „Opasły Tom”. Restauracja znacznie różni się od miejsc, które opisywaliśmy dotychczas. Znalazł się w naszym rankingu głównie z powodu wygranej w rankingu na portalu Gastronauci.pl. Restauracja mieści się w księgarni jej hasło przewodnie to: „U nas wypada czytać przy jedzeniu”. Jest to nowy pomysł znanych warszawskich restauratorów rodzeństwa Agnieszki i Marcina Kręglickich. Są oni właścicielami wielu warszawskich restauracji. Opasły Tom to ich innowacyjny pomysł, który już doskonale się przyjął. Restauracja posiada niesamowity klimat szefową kuchni jest Agata Wojda młody kucharz, który co tydzień wprowadza nowe danie do menu.

„1231” to nazwa kolejnej prestiżowej restauracji w Polsce. Restauracja mieści się Hotelu o tej samej nazwie w Toruniu. Lokal urządzony jest w stylu gotyckim, ale z zachowaniem współczesnego klimatu. Szefem kuchni jest tu Andrzej Janeczek, którego specjałem jest tatar wołowy i z łososia oraz kurczak Bryana. Restauracja słynie również z pięknego ogródka gdzie letnią porą można napić się pysznej kawy. Restauracja słynie z własnych przetworów, wypiekany jest w niej chleb, słynie z własnych konfitur oraz pasztetu.

„Ancora” to jedna z najwykwintniejszych restauracji w Krakowie. Szefem kuchni jest Adam Chrząstowski znany w Krakowie, jako mistrz gotowania, który z jednej strony jest zwolennikiem polskiej tradycyjnej kuchni, a z drugiej strony lubi eksperymentować, czyli łączyć chrzan z zielonym groszkiem czy czekoladę z pleśniowym serem. Z powodu urozmaiconych smaków do restauracji przyjeżdżają smakosze z całej Polski, ale i z zagranicy.

„Tamka 43” to kolejna z naszej listy restauracja mieszcząca się w Warszawie. Jest wspaniałym pełnym rozmaitych smaków zapachów klimatycznym miejscem. Znajduje się w nowoczesnym surowym pomieszczeniu wystrój jest bezpretensjonalny znajduje się w nim muzeum Fryderyka Chopina. Szefem kuchni jest Robert Trzópek, który uważany jest za jednego z najlepszych kucharzy w Polsce. Karta dań, którą ułożył szef kuchni jest krótka, ale treściwa i zmienia się, co tydzień. Jego pokazowe dania to dorsz oraz puree z marchwi słynie również z soku z kiszonej kapusty w postaci pianki. Kucharz korzysta wyłącznie ze świeżych regionalnych produktów.

Restauracja „Blow Up Hall 50 50” znajduje się w Poznaniu. Restauracja oraz hotel mieszczą się w Starym Browarze jest to Centum Sztuki i Biznesu. Blow up jest restauracją hotelową słynnie z ekstrawagancji i minimalistycznego stylu. Szefem kuchni jest Daisuke Mori Japończyk, który posiada sentyment do polskich smaków. W jego restauracyjnym menu znajdziemy bażanta, sarnę oraz zająca. Oprócz tego znajdziemy tu akcenty świadczące o narodowości kucharza, czyli ciasto won ton, filo czy sake.
Powrót